16.05.2017 ניתוח מאת ליאת שלזינגר
 

בעקבות תחקיר מולד: המבקר קבע כי אורי אריאל העביר מיליונים למקורבים

דו"ח המבקר משרטט שורה של עבירות פליליות חמורות לכאורה של שר החקלאות, שהזרים כספי ציבור שהיו מיועדים לפריפריה - לעמותות הקשורות לבית היהודי

לפני שנתיים חשפנו כיצד הוזרמו דרך החטיבה להתיישבות עשרות מיליוני שקלים מתקציב המדינה לעמותות וגרעינים תורניים של מקורבי השר אורי אריאל ובכירים נוספים בבית היהודי. נציגי מולד נפגשו עם מבקר המדינה ומסרו לו את ממצאי התחקיר, והדוח שפורסם השבוע מאשש את הממצאים ומפרט כיצד בתקופת כהונתו של אריאל חדרו למשרד הבינוי עסקנים מפלגתיים שהתחזו לעובדי מדינה והצליחו להזרים עשרות מיליוני שקלים – שיועדו לנגב ולגליל – היישר לכיסן של עמותות תורניות שבראשן עומדים אנשי הבית היהודי. המבקר קובע חד משמעית כי אריאל "נושא באחריות" וקורא ליועץ המשפטי לממשלה לחקור את העברות הכספים. 

צפו במנכ"לית מולד, ליאת שלזינגר, מתראיינת בנושא לתוכנית האקטואליה לונדון וקירשנבאום:בתחקיר מולד, שפורסם בספטמבר 2014, חשפנו כיצד כספי ציבור שהיו מיועדים לחיזוק יישובים מוחלשים בפריפריה הועברו דווקא לעמותות ולגרעינים תורניים ביישובים חזקים במרכז הארץ, כמו הרצליה, סביון ורמת אביב ג'. מדובר בכספי ציבור המממנים מנגנון החזרה בתשובה הפועל בגני ילדים, בבתי ספר ממלכתיים ובמתנ"סים. המטרה העליונה של הגרעינים הללו, כפי שמודים פעילים מרכזיים, היא "הפצת התורה בגוש דן". הסטת התקציבים התאפשרה באמצעות החטיבה להתיישבות, גוף לא שקוף, בלתי מפוקח ונגוע בשחיתות, שמתוקצב בכספי בציבור בשווי יותר מחצי מיליארד שקלים בשנה. 

דוח המבקר מוכיח כי אריאל ומקורביו ביצעו שוד מאורגן של יישובי הפריפריה והזרימו עשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור לטובת המנגנון הפוליטי של הבית היהודי וחיזוק עמותות וגרעינים שפועלים בגלוי להחזרה בתשובה. פנינו היום ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה בחשד למרמה והפרת אמונים נגד אריאל ומקורביו. כמו כן, לאור העובדה כי השר אריאל ממשיך לכאורה גם היום בהתנהלות הפסולה המתוארת בדוח, קראנו ליועמ"ש להורות לאלתר על הפקעת סמכויות השר אריאל בכל הקשור לתמיכות הממשלתיות בגרעיני ההתיישבות והחטיבה להתיישבות. 

ממצאים נוספים מדו"ח המבקר:
 

  • פעמים רבות הועברו התקציבים שיועדו לפריפריה תוך "שיפוץ קולות קוראים", שינוי קריטריונים לקבלת תמיכה ותפירת מכרזים, כך שעמותות וגרעינים אשר כלל לא עמדו בתנאי הסף לקבלת התקציבים – זכו בכל זאת במכרז ובמימון ממכספי ציבור.  
     
  •  מקורבים פוליטיים של אריאל התערבו באופן אישי בהטיית המכרזים, התחזו לעובדי משרד הבינוי ודחקו הצידה את הדרג המקצועי ואת עובדי האגף לשיקום שכונות. למקורבים אלו היה אינטרס אישי ורובם היו חברי עמותות או מנהלים בעמותות שזכו לנתחים מהתקציבים הללו. 
     
  • כספי ציבור שימשו להנחת תשתית פוליטית-אידאולוגית של הימין המתנחלי ברחבי המדינה. הגרעינים והעמותות שזכו לתמיכה נוצלו לחיזוק אחיזתו הפוליטית של אריאל ושל הבית היהודי. כך למשל, שבוע לפני הבחירות לכנסת ה-20, פנה השר אריאל לראשי ומנהלי הגרעינים התורניים וקרא להם לצאת לרחובות, לסייע למפלגה "ולעשות הכל לבניית בית יהודי גדול וחזק".

   
(*)  לקריאת תחקיר מולד על האופן בו הוזרמו כספי ציבור מקופת המדינה דרך משרד הבינוי והחטיבה להתיישבות להתנחלויות לחצו כאן

(*) לפירוט הגרעינים התורניים הקשורים למקורבי אורי אריאל והבית היהודי אשר תוקצבו במסגרת התוכנית לחיזוק הפריפריה לחצו כאן

 
שתף מאמר זה