אודות הכותב
16.02.2017 פרשנות מאת ד"ר אבנר ענבר
 

האם הימין מבין מה הכוונה ב"מדינה אחת"?

על אף שבין שורות הימין הישראלי נמנים לא מעט פוליטיקאים קולניים, עיתונאים שנונים, ואקדמאים שקדנים - המחנה לא מצליח לייצר ולו מסמך מדיניות אחד שיספר לנו איך תיראה ההרפתקאה שאליה הם משתוקקים כל כך לקחת אותנו

בימין הישראלי יש עשרות פוליטיקאים, מאות ארגונים, כמה עיתונים, מספר מכוני מחקר, ומיליונים רבים של דולרים. למרות זאת, כבר כמה שנים דוברי הימין לא מצליחים להסביר לנו למה הם מתכוונים כשהם אומרים "מדינה אחת". כשהשמאל הציע לציבור את פתרון שתי המדינות הוא הניח על השולחן מתווים מפורטים, כולל מפות, סידורי ביטחון והסדרים משפטים (למשל, יוזמת ז'נבה, איילון-נוסייבה, ביילין-אבו מאזן). ביוזמת ז'נבה, למשל, תוכלו למצוא סעיפים על המרחב האלקטרומגנטי, מעברי הגבול והסדרי השיטור בעיר העתיקה בירושלים. תהיתם מי ילווה את ההסעות של מתפללים יהודים לקבר רחל? יש סעיף על זה. מודאגים מהשפעת ההסכם על איכות מי השתייה? יש סעיף גם על זה. אם פתרון שתי המדינות אכן מת (הוא לא - למעשה, הוא חי יותר מאי פעם), הרי שכל אזרח ישראלי יוכל בקלות לזהות את הגופה. כולנו יודעים בדיוק על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על שתי מדינות.  

 

בשעות האחרונות הימין נתקף אופוריה נוכח הצהרתו המעורפלת של הנשיא טראמפ שפתרון שתי המדינות איננו המתווה היחידי להסדרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אמנם מה שטראמפ אמר בפועל הוא שאם שני הצדדים יסכימו על פתרון מוסכם, לא אכפת לו אם מדובר בפתרון של מדינה אחת או שתיים, אבל אפשר להבין מדוע בימין הישראלי פירשו את הדברים כחיזוק לחזון המדינה האחת שהם חולקים יחד עם השמאל הרדיקלי הישראלי והפלסטיני.  

 

נוכח ההתפתחויות, אולי הגיע הזמן שחברינו מימין יתחילו לפרוט את הסיסמה הזו להצעה מעשית? איך תיראה המדינה האחת שלהם? האם כל הפלסטינים תושבי השטחים יקבלו אזרחות ישראלית כפי שמציע הנשיא ריבלין? האם יחיא סנואר, שרק לאחרונה הוזהרנו מפני מסוכנותו, ימונה לסגן הרמטכ"ל? ומה תהיינה ההשלכות של החלת הריבונות הישראלית על הגדה (ועזה?) על מערכת הבריאות? על הביטוח הלאומי? על התל"ג? אולי מישהו בבית היהודי או פורום קהלת, ב"ישראל שלי" או חוג הפרופסורים לחוסן מדיני, מישהו במועצת יש"ע או במכון לאסטרטגיה ציונית, במקור ראשון או במנהלת הזהות היהודית, אולי מישהו כמו חגי סגל או עמית סגל או ארא"ל סגל מוכן להגיד לנו סוף סוף למה לעזאזל הם מתכוונים כשהם אומרים "מדינה אחת"? 

 

האם זה לא קצת מוזר שמחנה פוליטי שלם, מחנה ששולט במדינה ללא עוררין ברציפות כבר שמונה שנים לפחות, מחנה שעל שורותיו נמנים לא מעט פוליטיקאים קולניים, עיתונאים שנונים, ואקדמאים שקדנים - לא מצליח לייצר ולו מסמך מדיניות אחד קטן שמסביר לנו איך תראה ההרפתקאה שאליה הם משתוקקים כל כך לקחת אותנו? אז מה אתם אומרים, ימנים, צ'פרו אותנו באיזו תוכנית מדינית, ככה בקטנה?

 

פורסם במקור בעיתון ה"ארץ", 16.2.2017.

לקריאה נוספת: מדוע המדינה האחת היא אשליה מסוכנת? לניתוח מאת ד"ר אסף שרון לחצו כאן 
שתף מאמר זה