15.10.2015 ניתוח מאת אבישי בן ששון-גורדיס
רכבו של מח"ט שומרון שצמיגיו נוקבו בהתנחלות יצהר, ינואר 14'. צילום: דו"צ
רכבו של מח"ט שומרון שצמיגיו נוקבו בהתנחלות יצהר, ינואר 14'. צילום: דו"צ    

ההתנחלויות פוגעות בביטחון ישראל

לא אחת נשמעת הטענה כי ההתנחלויות חיוניות לביטחון ישראל. בפועל, ההפך הוא הנכון - ההתנחלויות פוגעות בביטחון המדינה

לפני ארבעה חודשים עמד ראש אמ"ן, הרמטכ"ל, ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, על הבמה בכנס הרצליה ואמר את המשפט המדהים הבא: "אם תאספו היום את כל ראשי המטה הכללי לשעבר, את כל אלופי פיקוד המרכז, ראשי השב"כ וראשי אמ"ן שחיים – 90 אחוז מהם יאמרו לכם שצה"ל ייטיב להגן על אזרחי ישראל מגבול בינלאומי מוכר". למרות זאת, בימים קשים אלה אנחנו שומעים את מנהיגי הימין קוראים שוב ושוב להגיב לפיגועים באמצעות תרופת הפלא הקבועה שלהם: הקמת עוד התנחלויות ומאחזים בשטחים. דווקא כשהימין מנסה לנצל את כישלונותיו בשלטון כדי לקדם עוד מאותה מדיניות שלא מוכיחה את עצמה, חשוב להבהיר שהטענה כאילו ההתנחלויות יביאו לשקט ולרגיעה ביטחונית – היא שקר מוחלט.

מאז 2003 מוגנת ישראל מפני טרור מהשטחים על-ידי גדר הביטחון, שיתוף פעולה עם כוחות הרשות הפלסטינית ופעולות סיכול של שב"כ ואמ"ן, המבוססות על מודיעין מדויק. לא במקרה מפגעי גל הטרור הנוכחי מגיעים מתוך גבולות הקו הירוק, ולא מהשטחים, בהם מניעת הטרור עובדת.

האם ההתנחלויות מסייעות לצה"ל להגן על השטחים? לא. ההתנחלויות, בדגש על אלה שבעומק השטח, מאריכות את קווי ההגנה ואת השטחים שעליהם יש לגונן, ובכך מכבידות ומעמיסות על פעילות כוחות צה"ל. למרות שהמתנחלים מהווים רק 15 אחוז מתושבי השטחים, ושטחן הבנוי של ההתנחלויות נמוך משני אחוזים מהשטח – הן מחייבות את צה"ל לשלוט ב-60 אחוז (!) משטחי הגדה.

האם ההתנחלויות מסייעות לצה"ל להגן על מדינת ישראל? בהחלט לא. ראשית, ההתנחלויות מאלצות את צה"ל להגדיל משמעותית את כמות החיילים בשטחים. גורמים ביטחוניים מעידים כי הכוחות המוצבים בשטחים כיום כוללים פי שניים יותר חיילים מכפי שהיו נדרשים על-מנת להגן על הגדה בלעדיהן. אך לא די בזה: מדי שנה מבוזבזות עשרות רבות עד מאות שנות עבודה יקרות של קצינים מקצועיים שהוכשרו בתחומים שונים – על משימות הגנת יישובים. הדבר דומה למי שרוכש מחשב יקר ומתקין בו את התוכנות המתקדמות בעולם, רק כדי להשתמש בו כמחשבון.

בנוסף, העיסוק בהגנה על תושבי ההתנחלויות – המעטים יחסית – מסיט את תשומת הלב, התקציבים והמשאבים מההגנה על אזרחי מדינת ישראל. לכך יש להוסיף את פעילותן הפלילית של קבוצות מתנחלים שתקפו חיילי צה"ל ואזרחים פלסטינים בפעולות "תג מחיר", אשר עודדו ואף פותחו על-ידי ועדי המתיישבים והנהגת המתנחלים. ההתנחלויות הן גם גורם מרכזי לעובדה שבניית חומת ההפרדה מתארכת, וקו הגבול המזרחי של ישראל לא נסגר סופית. שני הדברים מחבלים ביכולתו של צה"ל להגן על גבולות המדינה.

בואו לא נשכח: לצד כל הפגיעות הישירות בביטחון, ההתנחלויות מחבלות כבר שנים במעמדה הבינלאומי של ישראל, פוגעות בכלכלתה ומערערות את שלטון החוק בה. בנוסף,הן מגבירות את החיכוך עם האוכלוסייה הפלסטינית, מעודדות מוטיבציה להתנגדות פלסטינית אלימה, ומקשות על השגת הסכם מדיני – אשר הוגדר על-ידי כל ממשלות ישראל עד נתניהו כרכיב חיוני בביטחונה של ישראל.

גם אחרי כל אלה, ממשיכים רבים לטעון כי ההתנחלויות הן נכס לישראל, כי הן מאפשרות לצה"ל לפעול בעומק השטח ולמנוע טרור בישראל. האמת? כבר כיום צה"ל, השב"כ והמשטרה פועלים בערים פלסטיניות כמו שכם או ג'נין, למרות שאין בהן מתנחלים. מעבר לזה, במשך כעשרים שנה בלבנון הוכיחה ישראל שהיא לא זקוקה לנוכחות אזרחית כדי לפעול ביטחונית בשטח כבוש. אגב, לו הדבר היה תלוי באנשי "גוש אמונים", כנראה שהיינו צריכים להתמודד היום גם עם "מאחז הסלוקי" ו"מצפה בינת ג'ביל".

ברור שאף אחד מהנתונים האלו לא יפריע למי שמאמין שעליו למסור את נפשו למען יישוב כל חלקיה של ארץ ישראל ההיסטורית. עם זאת, עבור רוב אזרחי ישראל הנימוק היחיד להצדקת הבנייה בשטחים למרות הנזק הבינלאומי והכלכלי שהיא גורמת הוא הנימוק הביטחוני. אלא שההתנחלויות מחבלות בביטחון ישראל. היתרונות הצבאיים של שליטה בגדה, מאיסוף מודיעין ועד סיכול טרור ותגובה על פיגועים, יושגו טוב יותר ללא ההתנחלויות, וזו המציאות שצריך לקדם עד להשגת הסכם שלום עם הפלסטינים. פינוי מוקדם של ההתנחלויות גם יסייע, כמובן, להגיע להסכם כזה בהמשך. ואם לסכם בפשטות: מדינות שפויות מספקות ביטחון לאזרחיהן באמצעות כוחות ביטחון. לא באמצעות אזרחים.

 
שתף מאמר זה