04.07.2013 ניתוח מאת פרופסור אסף שרון
מכתב מפרופ' ישעיהו ליבוביץ' למערכת "הארץ", יולי 1974. צילום: עמרי וולטון
מכתב מפרופ' ישעיהו ליבוביץ' למערכת "הארץ", יולי 1974. צילום: עמרי וולטון    

טעות במספר

הימין האידאולוגי טוען בשנים האחרונות בכל הזדמנות שבגדה המערבית חיים 1.5 מיליון פלסטינים בלבד. מסמך רשמי של המינהל האזרחי, שהגיע לידי צוות המחקר של מולד, מפריך את הטענה

בתקופה האחרונה מתחזקים הקולות בימין האידיאולוגי הקוראים באופן ברור לסיפוח הגדה המערבית. חלק, כמו השר נפתלי בנט, מדברים על סיפוח חלקי (שטחי C בלבד); אחרים, כמו ח"כ ציפי חוטובלי, מדברים על סיפוח מלא. כך או כך, ברור לכל כי כל סיפוח חלקי אינו אלא שלב ביניים שמטרתו סיפוח הגדה כולה.

כדי לתמוך בעמדה מוזרה זו מגייסים דוברי הימין ומנהיגיו טיעונים מן הגורן ומן היקב וממציאים נתונים שיקלו על הציבור הישראלי לקבל את הרעיון. הנתון המרכזי שעליו הם נשענים הוא מספר הפלסטינים החיים בגדה המערבית (מעזה הם פשוט מתעלמים). הנתון המקובל על רוב גורמי המחקר והמדיניות הוא זה של הלשכה הסטטיסטית של הרשות הפלסטינית, שמבוסס על סקר תושבים שקיימה, ולפיו בגדה יש כ-2.8 מיליון פלסטינים. אלא שדוברי הימין חוזרים ונוקבים במספר נמוך בהרבה - 1.5 מיליון (למשל: בנטחוטובליארנסאליצור). 

מהיכן מגיע המספר

 הזה? המקור שלו הוא מחקר אחד ויחיד, שעומד לא רק בניגוד לסטטיסטיקה הפלסטינית אלא גם בניגוד להערכות של כמעט כל הדמוגרפים בישראל. המחקר נערך על-ידי צוות מומחים במימון הקרן הימנית Heritage בשיתוף מכון המחקר השמרני American Enterprise Institute, שבראשו עומד איש הימין והדיפלומט לשעבר יורם אטינגר. מחקר זה כבר זכה למספר ביקורות חריפות על-ידי אנשי מקצוע שונים (כך, למשל, כאן).

מסמך המתפ


הדיון על עתיד השטחים חשוב מספיק כדי שנקיים אותו על בסיס עובדות ונתונים אמיתיים. התפקיד של מנהיגים הוא לומר לציבור את האמת. ה”עובדות” שעליהן מבוססת האסטרטגיה של הימין האידיאולוגי משוללות יסוד וההצהרה עליהן חדשות לבקרים אינה אלא זריית חול בעיני הציבור. אנשי הימין שוכחים ששקר שחוזרים עליו ללא הרף לא הופך לאמת. סיפוח השטחים פירושו אחד: מדינה דו-לאומית. אפשר לתמוך בזה ואפשר להתנגד לזה, אבל אי-אפשר להכחיש את זה.כעת מסתבר שגם צה”ל דוחה את נתוני הימין. מסמך רשמי של המנהל האזרחי, שהוא הגוף המופקד על ניהול חיי האזרחים בגדה ושמצוי בעמדה הטובה ביותר להעריך את מספרם, מלמד שהצבא מקבל דווקא את הנתון הפלסטיני. המסמך, שהגיע לידי צוות המחקר של מרכז מולד, קובע כי נכון למאי 2012 בגדה המערבית חיים 2,657,029 פלסטינים. לפיכך, הנתון שעליו מתבססים קברניטי הסיפוח של הימין שקרי - לפחות לאור הנתונים שעליהם מסתמך צה”ל. 

לכתבה ב"הארץ" על המסמך הדמוגרפי של המינהל האזרחי לחצו כאן

 
שתף מאמר זה