מולד - המרכז להתחדשות הדמוקרטיה
ניתוח ופרשנות
07.06.2016 מחקר

תהליך אנאפוליס - נווה מדבר או פאטה מורגאנה

ב-2008 הסתיים המו"מ המשמעותי האחרון בין ישראל לפלסטינים. מה השתבש? כיצד נראו הדברים מאחורי הקלעים? ואלו לקחים לעתיד אפשר להפיק מכל זה? ספר מאת עומר צנעני מנסה לפצח את תעלומת תהליך השלום

להורדת הספר המלא לחצו כאן

אחרי שהסתיים "תהליך אנאפוליס" (2008-2007) בלי להניב הסכם כלשהו, היו שהאשימו את הצד הפלסטיני בכך שלא יחתום לעולם על הסכם מדיני עם ישראל. מנגד, היו שתלו את האשמה בצד הישראלי וטענו שעבאס יחתום אם תוצע לו "עסקה הוגנת״.

מי צדק? מה באמת קרה בתהליך המדיני הישיר האחרון בין הישראלים לפלסטינים שנודעה לו משמעות של ממש? ועד כמה חלה בו התקדמות לעבר הסכם קבע? הספר ״תהליך אנאפוליס - נווה מדבר או פאטה מורגאנה״ מאת עומר צנעני מנסה לספק מענה לשאלות אלה, תוך שהוא מנתח לעומק את הרקע לתהליך, את העקרונות המנחים של ניהולו ואת פערי התפיסות והעמדות בין הצדדים.

הספר מספק הצצה ייחודית לנעשה סביב שולחן המו"מ ואל מאחורי הקלעים של התהליך המדיני. הוא כולל גילויים מפתיעים לגבי עמדות האמת של שני הצדדים ולגבי הסבך האסטרטגי והפוליטי שאליו נקלעו הנושאים ונותנים. לבסוף, הספר מציג שורה של לקחים שיש להפיק ממקרה אנאפוליס, אם ברצוננו לגבש גישה אזורית פרגמטית שתביא בסופו של דבר לפתרון הסכסוך.

 

המחבר, סא״ל במיל׳ עומר צנעני, בעל ניסיון עשיר והיכרות ארוכת שנים עם הנושא הישראלי-פלסטיני בתפקידיו במערכת הביטחונית והמדינית, מבסס את ניתוחו על מגוון מקורות, בכלל זה סיכומים פרטניים  של מסמכי מדיניות ומפגשי משא ומתן שהודלפו לתקשורת הערבית, וכן ראיונות שקיים עם אישים מרכזיים שנטלו חלק בתהליך אנאפוליס, גם מן הצד הישראלי וגם מן הצד הפלסטיני.

הספר רואה אור במסגרת שיתוף פעולה בין מרכז מולד למרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום.

 

להורדת הספר המלא לחצו כאן