מולד - המרכז להתחדשות הדמוקרטיה
ניתוח ופרשנות
05.12.2013 מחקר

המרכז הפוליטי ומצביעי "יש עתיד" – סקר מולד 2013

מאוכזבים קשות מתקציב המדינה האחרון, מתנגדים לברית הפוליטית עם בנט, תומכים בחלוקת ירושלים במסגרת הסכם שלום ורואים במתנחלים קבוצת לחץ סקטוריאלית בעלת השפעת-יתר. סקר מולד 2013 משרטט קווים לדמותם האידאולוגית של מצביעי "יש עתיד", וחושף את הפער ההולך וגדל בינם לבין המפלגה שעבורה הצביעו

אחת התופעות החשובות והמעניינות בפוליטיקה הישראלית היא הצלחתן העקבית של מפלגות המרכז. תופעה זו באה לידי ביטוי מובהק בהישג האלקטורלי המרשים של מפלגת "יש עתיד" בבחירות האחרונות.

כל קריאה מפוקחת ורצינית של המפה הפוליטית בישראל חייבת לכלול גם הבנה מעמיקה, חפה מהנחות בלתי-מבוססות, של מצביעי המרכז. על שאלות כאלה בדיוק נסוב סקר מולד 2013: מיהם מצביעי "יש עתיד"? למי היו מצביעים אלמלא הקים לפיד את המפלגה? מהן השקפותיהם באשר למדיניותו הכלכלית, לברית שכרת עם נפתלי בנט ולהסכם מדיני?

הסקר נערך באוקטובר האחרון בשלוש שפות - עברית, רוסית וערבית - וכלל דגימה גדולה באופן משמעותי מהנהוג בסקרים בישראל: 1,200 איש, מתוכם 1,000 המהווים דגימה מייצגת של האוכלוסייה בישראל, בתוספת 200 איש המהווים דגימת-יתר של מצביעי "יש עתיד". התוצאות הסופיות שוקללו מחדש כדי למנוע ייצוג-יתר של בוחרי "יש עתיד", והן משמשות מדגם מייצג של האוכלוסייה הישראלית. הסקר נערך על-ידי ג'ים גרשטיין מחברת הסקרים האמריקאית GBA Strategies, מטעם מרכז מולד.

תוצאות הסקר מלמדות כי מצביעי "יש עתיד" הם ציבור בעל השקפות ברורות ותפיסת עולם מוצקה. ציבור זה מצוי היום בתסכול עמוק, מאחר שנציגיו בכנסת מובילים מדיניות שסותרת את השקפתו בכל אחת משאלות היסוד של הפוליטיקה הישראלית. למעשה, מבין כל מפלגות הכנסת, זוהי המפלגה היחידה שאחוז המאוכזבים בקרב מצביעיה גבוה מאחוז האוהדים. אכזבת מצביעי "יש עתיד" באה לידי ביטוי בשני מישורים: אכזבה כלכלית מתקציב המדינה של לפיד, שמשרת בעיניהם אך ורק את העשירים; ואכזבה מדינית מהעמדות הנציות שמביע לפיד ביחס לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הממצאים מראים כי תומכי "יש עתיד" לא הצביעו למפלגה בשל האישיות של העומד בראשה - אלא בעבור שורה של עקרונות. בניגוד לאופן שבו לפיד מציג זאת, נושא השוויון בנטל לא נמצא בראש מעייניהם. הסוגיה שמטרידה אותם יותר מכל היא מצבו ההולך ומידרדר של מעמד הביניים הישראלי, והם מזהים סתירה בין פעולותיו הנוכחיות של לפיד - הכלכליות, המדיניות והפוליטיות - לבין מטרת-על זו.

אחד הפערים הבולטים בין לפיד למצביעיו קשור בברית שכרת עם "הבית היהודי". מצביעי "יש עתיד" רואים במתנחלים סקטור בעל השפעת-יתר ופריווילגיות-יתר, באופן דומה להשקפתם על הטייקונים. לפיכך, הברית הפוליטית הזו נתפסת בעיניהם ככזו שמכשילה את שינוי סדרי העדיפויות הכלכליים במדינה. פער עמוק נוסף מתגלה בכל הקשור להשקפות המדיניות של מצביעי "יש עתיד". מהסקר עולה כי רובם המוחץ תומך בהסדר קבע, בפינוי מאחזים והתנחלויות שאינם בגושים, ובניגוד ליו"ר המפלגה שעבורה הצביעו - גם בחלוקת ירושלים.