20.12.2015 ניתוח מאת ליאת שלזינגר
עיצוב: יוסי ברקוביץ'
עיצוב: יוסי ברקוביץ'    

אפליה במחיר מבצע

דוח השוואתי על חלוקת תקציב החטיבה להתיישבות לאחר ״צוק איתן"

לקריאת התחקיר המלא לחצו כאן
לקריאת התחקיר כפי שפורסם ב"כלכליסט" לחצו כאן

במרץ האחרון היועץ המשפטי לממשלה הנחה את המדינה להפסיק לתקצב את החטיבה להתיישבות, לאחר שליקויים רבים התגלו בהתנהלותה. בעקבות חוות-הדעת הוקמה ועדת מנכ"לים שדנה ביישום ההנחיות בימים אלה. בשבועות האחרונים הצטרף לעמדת היועץ המשפטי גם מבקר המדינה, שפרסם דוח נוקב לפיו החטיבה נגועה בשחיתות.

חברי הכנסת מטעם הבית היהודי – אשר משתמשים בחטיבה כצינור להעברת כספי ציבור להתנחלויות ולמקורבים – יצאו מיד להגנת החטיבה. ח"כ בצלאל סמוטריץ' אף הגיש הצעת חוק שחותרת לעקוף את הנחיות היועמ"ש, לטרפד את ועדת המנכ"לים ולקבע את המצב הקיים, בו פועלת החטיבה ללא פיקוח, שקיפות או כפיפות לחוק המכרזים ולחוק חופש המידע. כפי שמעיד סמוטריץ' עצמו בראיון על הצעת החוק: "מה שהיה טוב ארבעים שנה לאחור טוב גם ארבעים שנה קדימה ואנחנו בסך הכל ממשיכים את המצב הקיים". חוק זה, אם יעבור, יאפשר לראשי החטיבה להמשיך להיטיב עם מקורבים פוליטיים ולחלק תקציבים באופן מפלה.

לפני שנה, לאחר פרסום תחקיר מולד על פעילות החטיבה להתיישבות, עמדה החטיבה בלב סערה ציבורית ותקשורתית. על אף שהיא ממומנת מקופת המדינה, ראשיה מסרבים בעקביות לגלות כיצד תקציבה מחולק: ח"כים, עיתונאים, חברי הנהלת ההסתדרות הציונית וארגונים אזרחיים ניסו לחלץ מענה לשאלות מדוע מזנק תקציב החטיבה במאות אחוזים מדי שנה, לאן הוא זורם ולפי אילו קריטריונים. חרף הבטחות חוזרות ונשנות מצד ראשי החטיבה, עד כה איש לא הצליח לקבל תשובות.

בחסות היעדר השקיפות והפיקוח התפתחו בחטיבה תופעות חמורות כמו אפליה תקציבית ושחיתות. על-פי החלטת ממשלה מ-2004 החטיבה להתיישבות מחוייבת לחזק את הנגב והגליל ולחלק את תקציבה בשוויוניות, וראשי החטיבה טוענים בעקביות כי הם מחלקים את תקציב החטיבה שווה בשווה בין חלקי הארץ. אך לפי נתוני האוצר, שנחשפו על-ידי מולד ב"ידיעות אחרונות", במחצית הראשונה של 2014 לפחות 75 אחוז מהתמיכות שמעבירה החטיבה לרשויות מקומיות זרמו להתנחלויות. בנוסף מימנה החטיבה עשרות עמותות וגרעינים שראשיהן מקורבים לבית היהודי, וחלקן אף משמשות כתאים של המפלגה ופועלות באזורים אמידים כמו רמת אביב ג'. זאת על אף שבהחלטות הממשלה שאישרו את תקצוב הגרעינים נקבע במפורש כי הכסף יועבר לגרעינים הפועלים בפריפריה בלבד. הנתונים, הזמינים כיום באתר החשב הכללי, חושפים כי מגוף שייעודו סיוע לפריפריה הפכה החטיבה לקופה הפרטית של הימין המתנחלי.

בתחקיר שלפניכם נציג כיצד, מתחת לרדאר הציבורי, תקציב התמיכות של החטיבה כמעט הכפיל את עצמו במהלך המחצית השנייה של 2014. בעוד שלפני "צוק איתן" עמד תקציב זה על 432 מיליון שקל, לאחר המבצע זינק ל-806 מיליון שקל. הזמן שחלף מאז "צוק איתן" מאפשר לבחון כיצד השפיע המבצע על סדר העדיפויות של החטיבה ב-2014. כפי שנראה, מתברר כי על אף המצוקה החריפה ביישובי הדרום – תמיכות החטיבה ברשויות הופנו בעיקר להתנחלויות, וביתר שאת.


עיקרי הממצאים:
  • לאחר "צוק איתן" אפליית הפריפריה לטובת ההתנחלויות גברה. לפי נתוני האוצר, גם לאחר שתקציב החטיבה הוכפל לאחר "צוק איתן", ההתנחלויות נותרו האזור המתוקצב בארץ: 65 אחוז מהתמיכות הישירות ברשויות הוזרמו אליהן, ורק 10 אחוז לדרום. ב-2014 השקיעה החטיבה 26 שקל בתושב מועצת חוף אשקלון, ו-1497 שקל – פי 58 – בתושב מועצת הר חברון.
  • למרות ההשלכות ההרסניות של "צוק איתן" על תושבי עוטף עזה, רוב תקציבי החוסן החברתי, המיועדים לפעולות קליטה וחברה, הוזרמו אף הם להתנחלויות. המועצות בשטחים זכו ב-13.5 מיליון שקל לפעילות זו, למעלה מפי 10 ממה שקיבלו המועצות בעוטף עזה (1.3 מיליון שקל).
  • בעקבות תחקיר מולד, משרד המשפטים הורה לסגור את היחידה העירונית בחטיבה אשר מתקצבת את הגרעינים – אך בפועל התמיכה בגרעינים הוכפלה, והופנתה בעיקר לגרעינים המזוהים עם הבית היהודי. ההעברות נבדקות בימים אלה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה.
  • החטיבה העבירה כספים לחשודים בשחיתות. מתחקיר מולד עולה כי בשנתיים האחרונות החטיבה העבירה ללא מכרז 600 אלף שקל לעמותת "מהו"ת", בה פעיל אחד מחברי ועדת החוקה של הבית היהודי. העברה זו מתווספת להזרמת 30 מיליון שקל ללא מכרז לעמותת "איילים" – חודשיים לפני מעצר יו"ר העמותה, מתן דהן, במסגרת פרשת השחיתות המכונה "פרשת ישראל ביתנו". הקשרים בין "איילים" לבין החטיבה נחקרו במשטרה ודהן עצמו נעצר, נחקר ואף הומלץ להגיש נגדו כתב אישום בפרשה.
  • כספי ציבור מימנו הפקת תוכנית טלוויזיה מחמיאה על החטיבה בערוץ 10. החטיבה קנתה ב-240 אלף שקל תוכנית מפרגנת אודותיה בהנחיית אפרת רייטן. ב-2011-2014 תקציב היח"צ שלה עמד על 625 אלף שקל, פי 1.5 מהתמיכות שהעבירה לחוף אשקלון לאחר "צוק איתן".
  • בכירי החטיבה מטעים את הציבור תוך שימוש בנתונים מסולפים ודיווחים סותרים. בחינת המסמכים שהחטיבה הפיצה השנה חושפת מגוון טעויות, אי-דיוקים וחוסר עקביות בדיווחי התקציב. במקרה הטוב, מדובר בניהול רשלני; במקרה הרע מדובר בעיוות נתונים מכוון.


לקריאת התחקיר המלא לחצו כאן
 
שתף מאמר זה