מולד - המרכז להתחדשות הדמוקרטיה

ניתוח ופרשנות
03.03.2023 נייר עמדה מאת פרופסור אסף שרון
 

המתווה הליברלי למערכת המשפט הישראלית

מהתנגדות לחזון חדש
לקריאת המסמך המלא.

ממשלת נתניהו מקדמת בימים אלה הפיכה משטרית שמטרתה לרכז כוח בלתי-מוגבל בידי צד אחד של המפה הפוליטית. השלמת ההפיכה תוביל לביצור כוחו של השלטון הקיים, ובכך תסיים את הפרק הדמוקרטי בתולדות ישראל. ההפיכה מבוצעת אמנם בשם מחנה פוליטי שנהנה מרוב פרלמנטרי זמני, אך היא מובלת בידי קבוצה קטנה וקיצונית. קבוצה זו המתינה לשעת כושר במשך שנים ארוכות, וכיום היא מנצלת את חולשתו הפוליטית של ראש הממשלה נתניהו כדי לשנות את שיטת המשטר בישראל. החזון שלה באשר לאופייה ואורחותיה של מדינת ישראל זר לחלוטין לערכי מגילת העצמאות ולרעיון הציוני.

האיום בהפיכת המשטר הישראלי לדמוקרטיה חלולה עורר מחאה ציבורית חסרת תקדים בהיקפה וההתנגשות הצפויה בין הממשלה למגזרים רחבים בציבור מאיים לקרוע את החברה הישראלית. כתמיד, האיום במשבר הביא לקריאות לפשרה. אולם פשרה עם בריונים, שעבורם הפשרה של היום היא נקודת הפתיחה לסחיטה של מחר, היא מעשה איוולת. קואליציית הימין בהובלתם של חברי הכנסת יריב לוין ושמחה רוטמן מקדמת שינוי משטרי מרחיק לכת, ללא הידברות וללא הסכמה. זו איננה רפורמה כי אם פוטש פוליטי. בנסיבות אלה, כל הידברות תשמש את הקואליציה לנטרול המחאה ותעניק לגיטימציה להפיכה המתוכננת: גם אם נתניהו-לוין-רוטמן יסכימו לשורה של ויתורים נקודתיים, עיקרה של ההפיכה המשטרית יעבור. המתכונת הסופית תנוע על הרצף שבין ההצעה הקיצונית הנוכחית, לבין המתווה העמום של נשיא המדינה המקבל את עיקרי ההפיכה ומוותר על אופייה הדמוקרטי של המדינה.

בנוסף, חשוב להבין כי לפשרה ממלכתית יש מעמד מחייב, והיא יכולה להפוך לרגע חוקתי מכונן שאת תוצאותיו יהיה קשה מאוד לשנות בעתיד, גם אם הרכב הכנסת ישתנה. במובן זה, עדיפה חקיקה כוחנית במחטף של הקואליציה, תוך התנגדות של המחנה היריב - התנגדות שתוכל להיתרגם למאבק פוליטי ארוך טווח – על פני "פשרה" מסוכנת שתזכה ללגיטימציה מטעם האופוזיציה. לפיכך, הרס הדמוקרטיה בהידברות איננו עדיף על חיסולה בבריונות.

את ניסיון ההפיכה המשטרית של הימין האנטי דמוקרטי יש להביס באמצעות הכוח הציבורי של ישראל הדמוקרטית.


לקריאת המסמך המלא.