מולד - המרכז להתחדשות הדמוקרטיה

ניתוח ופרשנות
30.01.2024 ניתוח מאת טל אלוביץ'
 

מעורבות מפלגות ארציות בבחירות המקומיות

מבט לבחירות המקומיות ב-2024
 
ב-27.02.24, כארבעה חודשים מהמועד המתוכנן, ייערכו הבחירות לשלטון המקומי במרבית הרשויות המקומיות בישראל. לקראת מערכת הבחירות ובעקבות בקשות חופש מידע שהועברו למשרד הפנים, פורסמה לראשונה רשימת השייכות המפלגתית של הסיעות המתמודדות בבחירות אלה. במסמך זה - מידע רלוונטי לקראת בחירות אלה המבוסס על הנתונים שפורסמו, לרבות נתוני מפתח השוואתיים ממערכות הבחירות של 2013 ו-2018.
 
להלן עיקר הממצאים:

1. רשימות מטעם מפלגות מהוות כ-33% מסך הרשימות המתמודדות בבחירות הקרובות. היתר הן רשימות עצמאיות המתמודדות ללא גב מפלגתי. מתוך 1,186 רשימות רק 383 הוגשו מטעם מפלגות.

2. היקף שיתופי הפעולה בין מפלגות גדל פי שניים לעומת הבחירות הקודמות. 46 הוגשו על-ידי יותר ממפלגה ארצית אחת. בין שיתופי הפעולה החדשים הבולטים הם הליכוד ועוצמה יהודית ויש עתיד וחוסן לישראל.

3. 27% מהרשימות שהוגשו מטעם מפלגות מסתירות את השיוך המפלגתי שלהן, פרסום הנתונים מאפשר כעת לדעת מראש איזו רשימה משתייכת לאיזו מפלגה, אם בכלל.

4. הרשויות בהן כל הרשימות שמתמודדות עושות זאת מטעם מפלגה הן אופקים, קרית יערים ורכסים.

5. הרשות בה יש הכי הרבה רשימות המתמודדות מטעם מפלגה היא חיפה עם 11 רשימות בת של מפלגות ומיד אחריה נתניה, אשדוד וחולון עם 9 רשימות מטעם מפלגות.

לפרסום הנתונים היבט דמוקרטי משמעותי – הם מאפשרים לכל תושב לדעת כעת מה השיוך המפלגתי של כל רשימה, אם בכלל. 27% מהרשימות מסתירות את השיוך המפלגתי שלהם וכעת בזכות פרסום המידע המצביע בראש העין יכול לדעת שרשימת אחדות בראש העין היא סיעת בת של הליכוד ועוצמה יהודית והמצביע בבאר יעקב ידע שרשימת באר יעקב אחת היא סיעת בת של הליכוד ויש עתיד.

במסמך המלא מוצג ניתוח המעורבות המפלגתית בבחירות המקומיות של 2013 ו2018, כמו גם סקירה קצרה על המשמעויות הפרקטיות של התמודדות רשימה מטעם מפלגה לעומת רשימה עצמאית.

בידקו בעצמכםן את המצב בעיר שלכםן או במפלגה שמעניינת אתכםן:
https://tinyurl.com/localelectionmolad